7 Adımda İngiltere’de İkinci El Araba Satın Almak

Merhaba,

10 yıldan fazla zamandır Türk ehliyetine sahibim. O zamandan beri gerek aileminki, gerek çeşitli vesilerle kiraladıklarım olsun bir çok kez araba kullandım. Fakat daha önce kendime ait bir aracım olmadı. Hiç sıfır kilometre veya ikinci el bir araç satın almadım. Ta ki geçtiğimiz birkaç gün öncesine kadar.

Şartların olgunlaşmasıyla birlikte, yaklaşık bir hafta önce ilk arabamızı satın aldık. Benim için ilginç bir deneyimdi. Bilmediğim ve öğrenmek için birçok kişiye danışmam gereken konular oldu süreç boyunca. O nedenle bizler gibi birkaç yıllığına İngiltere’ye gelen ve burada ikinci el araba satın almak isteyenlere yol göstermesi adına bu yazıyı kaleme almaya karar verdim. Umarım ilgisine yardımcı olacak bir blog olur.

Bu blog yazımda kendi ikinci el araba satın alma süreciminden yola çıkarak sırasıyla aşağıdaki başlıklar altında tavsiyelerde bulunmaya çalışacağım:

 1. Nasıl bir araç?
 2. Piyasa araştırması yapılabilecek platformlar
 3. Karar verirken dikkat edilmesi gerekenler
 4. Aracı görmeye gitmek ve test etmek
 5. Satın alma süreci
 6. Sigorta yaptırmak
 7. Satın aldıktan sonra araç temizliği ve bakımı

1. Nasıl Bir Araç?

Öncelikle ne tarz özelliklere sahip bir araç istediğinize karar vermelisiniz. Bu özellikleri ne kadar iyi belirlerseniz, arama, piyasa hakkında uzmanlaşma ve karar verme süreciniz o kadar kolaylaşır. İlk etapta birazdan bahsedeceğim internet sitelerinde (ilk aşamada www.autotrader.co.ukadresine bakabilirsiniz.) maksimum ödeyebileceğiniz miktara göre genel bir arama yapıp karşınıza çıkan araba tiplerine ve modellerine göre satın almak istediğiniz aracın sahip olmasını istediğiniz özelliklerine karar vermeye başlayabilirsiniz. Ben maksimum ödeyebileceğim miktar olarak £1500 seçip arama yaptıktan sonra karşıma çıkan tüm araçlara kabaca bakarak aşağıdaki maddeler altında istediğimiz özellikleri şu şekilde sıralamıştım:

 • Gövde tipi: Hatchback veya convertible
 • Kapı sayısı: 3 Kapı
 • Model Yılı: Mümkünse 2007 ve üzeri
 • Yakıt tipi: Dizel
 • Motor Hacmi: 1.5. Olmazsa 2.0 ve altı.Yakıt tüketimi az olmalı
 • Renk: Mümkünse siyah
 • Ek: Bakımı kolay, yedek parçası ucuz olmalı
 • Ek: İkinci el piyasası canlı olmalı ki tekrar satmak istediğimde çok zorlanmayayım

Tüm bu özellikleri belirledikten sonra önümde başlıca şu marka ve modeller kalmıştı: Ford Fiesta, Renault Megane Hatchback, Renault Megane Convertible. Model yılları genelde 2005 ile 2009 arasında değişiyordu. Siz de kendi ailevi ve ekonomik durumunuz, zevkleriniz ve planlarınıza göre bu başlıklar altında almayı planladığınız arabada görmek istediğiniz özelliklere karar vererek işe başlayabilirsiniz. Şimdi gelelim bu marka ve model ikinci el satılık arabaları bulabileceğimiz online platformlara…


2. Piyasa Araştırması Yapılabilecek Online Platformalar

Türkiye’de olduğu gibi İngiltere’de ikinci el araç alım satımı üzerine kurulmuş bir çok site ve mobil uygulama var. Benim kendi araştırma sürecinde kullandığım site ve mobil uygulamalar, kullanma sıklığıma göre, en çok kullandığımdan en az kullandığıma doğru aşağıdaki gibi oldu:

2.1. Facebook Marketplace

Facebook’un kullanıcıları arasında ikinci el eşya ve araba alım, satım ve hibesinin kolaylıkla yapılmasını sağlamak adına kullanıma sokmuş olduğu bir özellike Marketplace. Genelde şahıslar satış yapıyor. O yüzden fiyatlar piyasadaki diğer arabalara göre biraz daha uygun olabiliyor. Sanırım Türkiye’de kullanımda değil veya yaygın olarak kullanılmıyor ama İngiltere’de gerçekten çok yoğun bir şekilde kullanılıyor bu özelliği Facebook’un. Ben de aramalarımın çoğunu bu sayfa üzerinden yaptım ve hali hazırda satın almış olduğum aracı bu sayfa üzerinden buldum. Ancak Facebook Marketplace bazı kullanıcılar için internet tarayıcısında açılmıyor yalnızca mobil uygulama üzerinden kullanılabiliyor, bilginiz olsun. s

Mobil uygulama üzerinden Facebook Marketplace

2.2. AutoTrader

Piyasa araştırması yaparken en çok kullandığım ikinci site AutoTrader oldu. Çok daha kapsamlı arama yapabileceğiniz bu sitede satıcılar genelde oto galeriler oluyor. Bu nedenle bu sitedeki ilanlarda fiyatlar Facebook Marketplace göre biraz daha yüksek olabiliyor. Ancak Marketplaceteki araçların genelde şahıslar tarafından satıldığını, bu nedenle ilanda yazılanların tam olarak doğruları yansıtmayabileceğini, arabanın bilinmeyen başka kusurları olabileceğini göz ardı etmeyin. Buna karşılık AutoTrader sitesinde, ilan verilmek istenen arabanın plaka numarası üzerinden aracın geçmişine yönelik birçok araştırma otomatik olarak site tarafından yapılıyor ve bu bilgiler sitedeki arama sonuçlarında gösteriliyor. Ayrıca ilan verenler genelde oto galeriler olduğu için çok daha fazla güvenilir ilanla karşılaşma imkanınız oluyor.

Birçok filtre seçeceği ve çok daha fazla güvenilir ilanla AutoTrader sitesi. Ama fiyatlar piyasaya göre biraz yüksek olabiliyor.

2.3. Gumtree

Gumtree de yine İngiltere’de ikinci el eşya ve araç alım satımında yoğun olarak kullanılan bir websitesi. Ancak buradaki ilanların da çoğu şahıslar tarafından veriliyor ve güvenilir olmayan ilan sayısı çok fazla. Bakmaya değer ancak alışveriş yapılacağı zaman çok dikkatli olunması gerekir. Ben şahsen sadece ‘piyasada başka araç var mı varsa fiyatları ne kadar’ sorularıma cevap bulabilmek için birkaç defa girdim bu siteye diyebilirim kendi araba alma sürecimde.

Gumtree’de güvenilir ilan bulmak zor ama bazen gerçekten çok ucuza ikinci el eşya alınabiliyor. Dikkatli olmakta fayda var.

2.4. Shpock

Açıkçası en az kullandığım site bu oldu. Sadece bir iki kez baktım diyebilirim. Çünkü çok fazla araba ilanı olmuyor. Genelde ev eşyası ve teknolojik aletlerin ikinci ellerinin alım satımlarında yoğun kullanılan bir site.

Filtreleme seçenekleri çok az. Yine de bakılabilir.

3. Karar Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Almak istediğiniz araçta olması gereken özellikleri belirlediniz, yukarıdaki online platformlardan araştırmanızı yaptınız ve elinizde satın alma ihtimaliniz olan arabalardan bir liste oluştu. Şimdi bu listeden hangi aracı alacağınıza karar verirken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedenim:

3.1. MOT

MOT’nin Türkiye’deki karşılığı muayene. İngiltere’de araçların yılda en az bir kez muayene girmesi ve yola uygunluk testlerinden geçmiş olması gerekiyor. MOT’nin ücreti yaklaşık £50 civarında. Bir aracın MOT’sinin olup olmadığına ve daha önceki yıllara ait MOT kayıtlarına bu siteden almak istediğiniz aracın plaka numarasını girerek ulaşabilirsiniz.

Fakat bizim almak istediğimiz aracın MOT kaydının olup olmadığını kontrol etmemizin tek sebebi £50 masraftan kurtulmak değil. Biz MOT kaydına asıl olarak iki ayrı nedenle bakıyoruz:

İlki, aracın bu yıl için yola uygun olmadığını gösteriyor bize MOT kaydı. Yalnız tek başına bu kayıtlara güvenerek karar vermemekte fayda var çünkü ucuza MOT testi yapan ve dolayısıyla gerektiği gibi bu testi yapmayan firmalar var. Almak istediğiniz aracın sahibi aracı sırf muayeneden geçmiş göstermek için MOT yaptırmış olabilir. Aracı görmeye gittiğinizde dikkatli olmalısınız o yüzden.

Örneğin bu aracın 14 Ağustos 2019 tarihine kadar geçerli MOTsi var.

İkinci olarak yukarıda bahsetmiş olduğum site üzerinden araç plakasıyla arama yaptıktan sonra ‘MOT History’ başlığına tıklayarak aracın daha önceki yıllara ait MOT kayıtlarını da görebiliyoruz. Bu da bize aracın geçmişi hakkında daha detaylı bilgi veriyor. Herhangi kronik bir arıza var mı? Sahibi tarafından nasıl kullanılmış? Bu ve benzeri sorulara kaba taslak bir cevap bulmamızı sağlıyor geçmiş yıllara ait MOT kayıtları.

Örneğin bu araç 2018’de girdiği ilk muayeneden geçememiş. Sonrasında gerekli tamiratı yaptırır MOT testini geçmeyi başarmış. Burada araçta geçmişte ne tarz problem yaşandığını görebiliyoruz böylece.

3.2. Road Tax

Almak istediğimiz araca karar verirken kontrol etmemiz gereken ikinci şey Road Tax. Bu da her bir araç için yılda bir kez ödenen bir vergi. Aracın emisyona değerine göre fiyatı değişiyor. Bir araç ne kadar az gaz salınımı yapıyorsa o kadar az Road Tax ödüyor.

2019 yılı itibariyle Road Tax oranları

Yıllık olarak ödenen bu verginin almak istediğiniz aracın sahibi tarafından ödenip ödenmemiş olduğunu bu link üzerinden ücretsiz olarak sorgulayabilirsiniz. Bu noktada önemli bir ayrıntıya değinmekte fayda var. Eğer aracı satın alırsanız aracın önceki sahibinin ödemiş olduğu Road Tax refund olarak talep edebileceğini unutmayın. Aracı satın aldıktan sonraki süreçte sık sık bu link üzerinden Road Tax’in ödenmiş olup olmadığını kontrol edin. Ödenmemiş olduğunu gördüğünüz anda internet üzerinden veya post office giderek aracınızın Road Tax’ini ödeyin. Zira ödenmemesi ve kameralar aracılığı ile tespiti halinde büyük cezalar almanız söz konusu olabilir. Bunun yanında aracınızın Road Tax’inin olmaması halinde sigortanızın da geçerli sayılmayacağınızı aklınızdan çıkarmayın. O yüzden Road Tax önemli!

3.3. Service History

Bazı araç sahipleri araçlarına gerçekten çok iyi bakıyorlar ve yaptırdıkları bakım işlerini bir service history book içerisinde ilgili servisin imzası ve kaşesi eşliğinde topluyorlar. Bu tarz araç sahipleri genelde ilanlarında aracın ‘full service history’sinin veya ‘part service history’nin bulunduğunu belirtiyorlar. Böyle bir kaydın araç sahibi tarafından tutulmuş olması alıcı için büyük bir artı olarak kabul ediliyor. Bu kayıt ilk etapta araç sahibinin titiz olduğunu ve aracın bakımına özen gösterdiğini ifade ediyor. Ayrıca alıcıya aracın geçmişte gördüğü tamirata dair detaylı bilgiye ulaşma fırsatı sunuyor. O nedenle service history kaydı bulunan araçlara öncelik vermekte fayda olabilir.


Örnek Service History Book

3.4. CAT Record

Karar verirken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus aracın CAT kaydının olup olmadığı. Eğer İngiltere’de bir araç herhangi bir kazaya karışmış ve ciddi bir hasar görmüşse aracın gördüğü hasarın büyüklüğüne göre araca bir CAT değeri veriliyor, CAT A, CAT B, CAT C gibi… Eğer araştırma yaparken piyasaya göre çok daha ucuza satılan bir araba gördüyseniz muhtemelen o aracın bir CAT kaydı vardır. Çünkü CAT kaydı olan araçların geçmişte yaşadığı kazadan dolayı kronik problemleri olabiliyor ve sanırsam aracı aldığınızda sigortalama süreci daha zor ve masrafları oluyor. O yüzden ben CAT kaydı olan araçları direk elemeyi tercih etmiştim kendi sürecimde.

Buradaki aracın CAT D kaydı var ve fiyatı muadillerine göre daha ucuz gördüğünüz gibi.

3.5. Mileage

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus aracın yapmış olduğu mileage. Benim gözlemlediğim kadarıyla 10 yaşında bir araç için 50.000-90.000 mileage değerleri iyi, 100.000-140.000 mileage normal, 140.000 ve üzeri mileage ise kötü. Aracın marka ve modeline göre bu değerler değişebilir tabi. 200.000 mil yapmış bir AUDI aracın tercih edilmesi gayet mümkünken aynı değerlerde bir RENAULT araç almaktan kaçınılması daha doğru olur gibi geliyor bana.

3.6. Previous Owners

Benim karar verirken dikkat ettiğim diğer bir nokta da aracın kaç kere el değiştirmiş olduğuydu. 4 ve üzeri defa el değiştirmiş araçlara elemiştim. Bu konudaki tercih tamamen size ve aracın şartlarına bağlı tabii. El değiştirme sayısı genelde ilanda belirtiliyor ancak belirtilmemesi halinde ücret karşılığı yaptırabileceğiniz online bir kontrol sayesinde aracın daha önce kaç kez el değiştirdiğini öğrenebilirsiniz.


4. Aracı Görmeye Gitmek ve Test Etmek

Tüm bu araştırmalardan sonra elinizde birkaç ihtimal kaldı ve dönüp dolaşıp aynı arabalara bakmaya başladıysanız artık ilgilendiğiniz arabayı görmeye gitmeniz vakti gelmiş demektir.

4.1. Almak istediğim aracı görmeye gitmeden önce en son neler yaptım?

Ben Facebook Marketplace üzerinden ve AutoTrader üzerinden bulduğum birkaç ilanın sahibine yazmıştım. AutoTrader’daki mesajlarıma cevap alamadım. Facebook’ta ise tam tersine hızlı dönüşler aldım hep. Sonrasında karar verdiğim arabanın sahibiyle görüşmeye başladık Facebook üzerinden. Öncelikle tüm bu süreç boyunca araştırma yaparken istediğim özellikteki marka ve modelin bazı kronik problemleri olduğunu öğrendim. İstediğim aracın açılır kapanır tavanın çalışmasında bazı problemler sıklıkla ortaya çıkabiliyordu. Kapı camlarının otomatikleri veya düğmeleri kolayca bozulabiliyordu. Birçok ilanda ilan sahibi tarafından bu tarz problemlerden bahsedildiğini ve bu sebeplerle ilgili araçların fiyatının piyasaya göre biraz düşük olduğunu gördüm. Fakat tahmin edeceğiniz üzere bunlar fotoğraflardan anlaşılamayacak problemler. Dolayısıyla belirlediğim aracın sahibine ilk bunları sordum:

 • Aracın açılır kapanır tavanı tam olarak düzgün bir şekilde çalışıyor mu?
 • Aracın dört cam otomatiği de düzgün bir şekilde çalışıyor mu?
 • Aracın motoru ve vites kutusunda herhangi bir problem var mı?
 • Aracın service historysi var mı?
 • Lastiklerin durumu nasıl? (Yeni bir lastiğin fiyatının £50 civarı olduğu düşünülürse 4 yeni lastik fiyatı arabanın kendi fiyatının neredeyse dörtte birine denk geliyor.)

Araç sahibi bu dört sorumun ilk üçüne olumlu cevap verdi fakat kendisinde aracın service historysinin olmadığını söyledi. Zaten daha önceki araştırmalarımda aracın MOT kaydının yeni yapıldığını öğrenmiştim. Geçmişteki MOT kayıtlarında ciddi problemler görünmüyordu. Road Tax’i de ödenmişti. İstediğim özellikler ve hatta daha fazlası araçta vardı: 1.5 dizel az yakıt tüketimi olan bir motor, 2009 yılında üretilmiş, açılır kapanır tavanı olan, siyah renkte, içi ve dışı ortalamanın üzerinde kalitede bir araç.

Fakat şöyle garip bir durum vardı. Örneğin AutoTrader sitesinde, bu ve benzeri özelliklere sahip başka araçları £1600 altında bulmak mümkün değildi. Benim bulduğum aracın fiyatı ise bunun çok çok altındaydı. Dolayısıyla başlarda ilana biraz şüpheci yaklaşmıştım. Sonrasında facebook üzerinden satıcının profiline göz atmaya karar verdim. İlk fark ettiğim şu oldu: Aynı aracı ilk defa £1600 üzerinden ilana vermiş, sonrasında haftalar geçtikçe £50, £100 pound düşürerek yeni fiyatlarla ilan vermeye devam etmişti. Fark ettiğim ikinci şey şu oldu: Aracı Mayıs 2018 tarihinde almış olmasına karşılık o tarihlerde henüz ehliyeti yokmuş araç sahibinin. Ehliyet sınavına girmiş ama sınavı geçememiş. Tüm bunları Facebook’aki herkese açık profilindeki paylaşımlardan öğrenmiş, sonrasında kendisine sorarak da doğrulamıştım. Kendisi ayrıca satış sebebini sigorta ücretinin kendisine çok fazla geldiği şeklinde ifade etmişti. Tüm bunlar demek oluyordu ki araç Mayıs 2018 tarihinden bu yana çok az kullanılmıştı.

Neticede tüm şüphelerimi şimdilik bir kenara bırakıp arabayı görmeye ve beğenirsem almaya karar verdim.

4.2. Araca bakmaya gittiğimde neler yaptım, neler oldu?

Belirlediğimiz gün ve saatte aracı görmeye gittim. Bu aşamada mümkünse ortak ve güvenilir bir nokta belirlemenizi tavsiye ederim eğer bir oto galeriden değil de şahıstan satın alacaksanız arabayı. İlk yaptığım şey aracın etrafında dolaşıp genel olarak dışında herhangi bir problem olup olmadığını kontrol etmek oldu. Fark ettiğim ilk şey aracın genel olarak fotoğraflarda göründüğü gibi olmasına karşılık ön sol lastiğinin biraz inik olduğu ve fren disklerinin az kullanılmaya ve dışarıda yağmur altında kalmaya bağlı olarak biraz paslanmış olduğu oldu.

Araç sahibi geldikten sonra aracın içini kontrol etmeye başladım:

 • Aracın Logbook’unda (Aşağıdaki kısımlarda Logbook’tan bahsedeceğim. Şimdilik Ruhsat diye düşünebilirsiniz.) yer alan araç kimlik numarası (Vehicle Identification Number-VIN) ile aracın ön camında yazan rakamlar birbirini tutuyordu. Yani doğru araba ve doğru Logbook’a bakıyordum.
 • Sigara kullanımına ve az kullanmaya bağlı olarak araç içinde basit bir iç-dış temizlik ve bakım sonrasında giderilebilecek kadar olan bir koku vardı.
 • Klima iyi bir şekilde çalışıyordu.
 • Koltuklar ve konsol temizdi.
 • Lastikler iyi durumdaydı.
 • Radyo çalışmıyordu bir şifre girilmesi gerekiyordu.
 • Göstergelerde herhangi bir uyarı ışığı yoktu.
 • Mileage değerleri ilandakiyle tutuyordu.
 • İlan sahibinin söylediğinin aksine arka camlardan biri çalışmıyordu.
 • Açılır kapanır tavanda basit ama can sıkıcı bir problem vardı.
 • Ön kısa farlardan biri yanmıyordu.
 • Aracın ön kısmı yani kaputun altında her şey normal görünüyordu. (Bu işlerden çok anlamam yalnız. 🙂 )

Tüm bunları anlatıyorum ki size de fikir versin aracı görmeye gittiğinizde dikkat etmeniz gerekenler hakkında. Ben bunları yaparken araç sahibi garip garip bana bakıyordu. En son dayanamayıp: ”Kardeşim ilk defa senin gibi detaylı bakan birini görüyorum. Arabanın motoru çalışıyor mu çalışıyor, araba gidiyor mu gidiyor. Daha ne bakıyorsun al git zaten vereceğin üç beş kuruş para.” 😀

Adam aslında bir bakıma haklıydı. Buradaki bir aylık asgari ücretten daha az bir paraya araba satın alıyordum, daha ne bakıyordum ki. Ama öyle değil, sonuçta ilk araba. Burada araba nerde tamir edilir, kaça tamir edilir bilmiyorum. Bir de onlarla uğraşmak istemiyorum. En önemlisi öğrenciyiz be abi okuyor biz… 😀

Neyse sulandırmayalım. Daha sonra araç sahibi ben yanında otururken aracı birkaç sokak kullandı. Sonrasın da bir de ben kullandım. Motordan gelmemesi gereken bir ses gelmiyordu. Direksiyon ve vites geçişleri normal görünüyordu. Gaz, fren tepkimeleri ve süspansiyonlarda da anormallik yok gibiydi. Yaklaşık bir 40 dakikanın ardından müsade isteyip birkaç gün içinde kendilerine dönüş yapacağımı söyledim. Çünkü açılır kapanır tavandaki problemin, arka cam ve yanmayan ön kısa farın ne kadar tutacağına dair fikrim yoktu. Onları araştırıp fiyattan düşmem lazımdı.

Biraz araştırma ve diğer ilanları gözden geçirdikten sonra yine de bu arabayı almaya karar verdim. Karar vermeden önce son bir aşama olarak yaklaşık £16 karşılığı AutoTrader üzerinden ”Vehicle Check” yaptırdım. Bu kontrolün sonunda elime şöyle bir rapor geçti:

Bahsettiğim kusurlardan dolayı da biraz indirim talep ettim ve araç sahibiyle böylece bir anlaşmaya varmış olduk.


5. Satın Alma Süreci

İngiltere’de ikinci el araç satın alma süreci gerçekten çok kolay ve zahmetsiz. Her aracın bir V5C belgesi diğer adıyla Logbook’u oluyor. Bizim ülkemizdeki ruhsata benzer bir işlev görüyor. Logbook’ta aracın markası, modeli, kimlik numarası, motor numarası ve en önemlisi aracın mülkiyetinin kime ait olduğu veya kimin o aracı kullanmaya ve satmaya yetkili olduğu gibi bilgiler yer alıyor. Bunların dışında Logbook’ta 2 adet yeşil bölme var. Aracı satın almak isteyen kişi kişisel bilgilerini bu iki yeşil alana yazıyor. Yeşil alanlardan birisi aracı satın alan kişide kalıyor. Bu şekilde aracın mülkiyeti alıcıya geçmiş oluyor. Hayırlı olsun.

Daha sonra Logbook’un geri kalanı satıcı tarafından DVLA diye bir kuruma gönderiliyor. Yaklaşık 1 haftalık süre zarfında yeni bir Logbook alıcının yeşil bölmeye yazdığı adresine gönderiliyor. Bu Logbook sayesinde aracın yeni sahibi benzer işlemleri yaparak aracı başkasına satabilir hale geliyor. İşte bu kadar basit.


6. Sigorta Yaptırmak

Aynen Türkiye’de olduğu gibi burada da sigortasız bir şekilde araç kullanmak mümkün değil. Sigorta aracın değil şahsın üzerine yapılıyor. Kişinin ehliyet özellikleri, aracın özellikleri, park halindeyken bulunacağı yer, genel olarak kullanılacağı amaç ve şehir sigorta miktarını belirlenmesinde rol oynuyor.

Birçok sigorta şirketi var. Hangisinin ne kadar fiyat vereceğini görmenin en kolay yolu comparethemarket ve moneysupermarket gibi sitelerden fiyat araştırması yapmak. Bu sitelerden fiyat almak için bilgileri doldururken mümkün olduğunca doğru bilgileri doldurmaya özen gösterin. Çünkü girdiğiniz bilgiler fiyatları gerçekten de etkiliyor.

Sigorta sürecinde en önemli noktalardan biri ‘no claim bonus’. Kısaca şu anlama geliyor: ‘Ben daha önce bir araç için sigorta yaptırdım ve bu sigorta süreci boyunca herhangi bir kazaya karışmadım sigorta şirketimden ben veya başkası herhangi bir talepte bulunmadı.’ No claim bonus ile normalde size teklif edilecek fiyatın yüzde kırkına kadar indirim elde edebiliyorsunuz. Üstelik bu sigorta işleminin İngiltere’de olması şart da değil. Türkiye’de eski sigorta şirketinizden de ‘No claim bonus’ yazısı alıp burada kullanabilirsiniz. Ancak ben yaptığım araştırmalarda no claim bonus indiriminin en çok Diamond şirketinde yapıldığını gördüm. Diğer şirketlerde açıkçası çok aşırı bir fark göremedim.

Sigorta ile ilgili bir diğer husus da ehliyet konusu. Eğer uzun süredir sahip olduğunuz bir Türk ehliyetiniz varsa (Bu ehliyeti İngiltere vizesini aldığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca İngiltere’de kullanabilirsiniz. Sonrasında UK ehliyeti almanız gerekir.) bu ehliyet ile sigortaya başvurmak çok daha avantajlı oluyor. Yeni alınan UK ehliyetine çok daha yüksek fiyatlar veriliyor, bilginiz olsun.

Arabayı satın almadan önce gerekli araştırmayı yapın, sigorta şirketinden fiyatları ve detayları öğrenin ve hangi firma ile çalışmak istediğinizi belirleyin. Arabayı satın alır almaz yola çıkmadan sigorta firmasını arayıp işlemleri telefon üzerinden tamamlayın. Yaklaşık yarım saat içerisinde tüm bu süreç tamamlanıyor. Ve sigortanız yapılmış bir halde yeni aldığını arabanızı evinize götürmeye hazır hale geliyorsunuz.


7. Araç Temizliği ve Bakımı

Ve son adım. Benim gözlemlediğim kadarıyla İngiltere’de birçok insan orta standartlarda arabalarının kullanımına ve temizliğine çok özen göstermiyor. Arabaların fiyatlarının çok düşük olması ve kolayca alınıp satılabilmesi bunda büyük etken sanırım. O yüzden aracı aldıktan sonra iyi bir iç dış temizliği ve genel bakım ihtiyacı hissedebilirsiniz.

7.1. Temizlik

Ben hali hazırda oturduğumuz eve yakın bir yerde bulunan Met’s Hand Car Wash firmasını tercih ettim. İç dış detaylı temizliği £20’a yaptırdım ve memnun kaldım. Siz de bu tarz elle yıkama yapan firmalara detaylı bir temizlik yaptırabilirsiniz.

Eğer sizin de aldığınız araçta benimkine benzer sigara veya benzeri kötü kokular varsa gidermek için şu ürüne de göz atabilirsiniz. İki haftalık kullanım sonucunda şimdilik memnunum. Uzun süreli kullanım sonucuna göre görüşümü yine burada belirteceğim inşallah.

Fotoğraftaki bizim canavar demeyi ben de isterdim 😀

7.2. Bakım

Aracın motor, yağ, hava filtresi, ve diğer kısımlarına genel olarak baktırabilmek için güvenilir ve ucuz bir usta arayışım devam ediyor. Bulduğumda onunla ilgili bilgileri de buradan paylaşacağım inşallah.


Umarım bu blog yazısı İngiltere’de ikinci el araç satın almak isteyenlere faydalı olur. Ve arayan herkes gönlüne göre bir araç bulup, güzel günlerde kullanır. Sorularınızı özel olarak mail atmak yerine bu blog altına yazarsanız çok memnun olurum. Bu şekilde benzer soruları olan arkadaşlarımız da cevaplardan istifade edebilirler.

Muhabbetle…

7 Adımda İngiltere’de İkinci El Araba Satın Almak’ için 5 yanıt

Add yours

 1. Güzel paylaşım olmuş. Eline sağlık.

  CAT kaydı Autotrader’da gözüküyor fakat Facebook veya başka bir şekilde baktığımız arabanın CAT kaydını sorgulamanın bir yolu var mı?

  Beğen

  1. Teşekkürler. Bildiğim kadarıyla bir arabanın CAT kaydı olup olmadığını öğrenmenin ücretsiz bir yolu yok. Autotrader gibi sitelerden ücret karşılığında history check yapılabiliyor ve orada CAT kaydı olup olmadığı görülüyor sanırım.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: