Writing Task 1 ve Task 2 Kelimelerim Memrise’da

Bu yazı, IELTS Rehberi 2. Baskının ‘EKLER’ bölümünde yer alan ‘Akademik Kelime Listesi’nin ezberlenmesini kolaylaştırmak için Memrise uygulamasında oluşturduğum kurslar hakkındadır. 

Merhaba,

IELTS sınavına hazırlanırken çıkarmış olduğum notları, benden sonra IELTS sınavına hazırlanacaklara fayda sağlaması ümidiyle IELTS Rehberi adı altında Academia sitesinde paylaşmıştım birkaç yıl önce. Zamanla farkettiğim eksikler doğrultusunda Rehberi biraz daha geliştirerek ve IELTS Rehberi 2. Baskı adıyla yakın zamanda bu blogda paylaştım. Eğer henüz IELTS Rehberine sahip değilseniz bu bağlantı üzerinden rehberi ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Sınava hazırlanırken, IELTS Rehberi 2. Baskının EKLER bölümünde yer alan ‘Akademik Kelime Listesinde’ki çoğu kelimeyi ezberleyebilmek için Memrise uygulamasında kendi kurslarımı oluşturmuş ve bu kelimeleri Memrise sayesinde daha hızlı ve kolay ezberleyebilmiştim. Fakat geçtiğimiz günlerde Memrise uygulamasında kelime listesi aratmanın ve kelime listesi oluşturmanın biraz karmaşık olduğunu farketmem üzerine bu yazıyı kaleme almak ve hazırlamış olduğum bu listeleri sizlerle paylaşmak istedim.

Kelimelerin Tanımları İngilizce Olarak Yapılmış Liste (İngilizce-İngilizce)

Sınava hazırlık sürecinde, ezberlerimi İngilizce-İngilizce olarak yapmanın daha faydalı olacağını, bunun daha çok kelimeyi daha hızlı bir sürede ezberlememi ve İngilizce düşünme yetimi daha hızlı geliştireceğini düşünüyordum. Aslında hala aynı düşüncedeyim. O nedenle ilk listemdeki kelimelerin tanımlarını İngilizce olarak yazmıştım.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bu listeye şu link üzerinden ulaşabilir ve kaydolabilirsiniz.

Kelimelerin Tanımları Türkçe Olarak Yapılmış Liste (İngilizce-Türkçe)

Geçtiğimiz günlerdeyse IELTS Rehberi 2. Baskının EKLER bölümünde yer alan Akademik Kelime Listesindeki kelimelerden ve çoğu IELTS-Simon Writing Task 2 örneklerinden alınmış, Task 2’da işe yarayacağını düşündüğüm kelimelerden oluşan yeni bir liste oluşturdum. Bu kelimelerin tanımlarını ise türleri ile birlikte Türkçe olarak yazdım. Mümkün oldukça tanımlar kısmına kelimelerin İngilizce eş anlamlarını da eklemeye çalışacağım.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Türkçe tanımlı bu listeye de şu link üzerinden ulaşabilir ve kaydolabilirsiniz.

Muhabbetle…

Writing Task 1 ve Task 2 Kelimelerim Memrise’da’ için 2 yanıt

Add yours

 1. Hocam merhabalar 😄
  Öncelikle çok kaliteli bir blog sayfanız var yani saatlerdir çıkamadım 😅
  Hocam ingilizce eğitimim için sizce Türkiye de kendim mi çalışmam yoksa Hollanda da eğitim mi almam mantıklı olur. Hollanda da nerde dil eğitimi veriliyor bu konuda bir bilginiz var mı.
  Ve Hollanda da yüksek lisans yapmadan doktora eğitimi varmış diyorlar doğruluğunu biliyor musunız aceba😊
  Burs bulma işini nasıl hallettiniz onu da merak ediyorum çünkü 14 bin euro lardan bahsediyor üniversiteler kabulden sonra mı başvurdunuz burslara 😅
  Bu arada size eşinizle mutluluklar gerçekten örnek alınası bir hayat amacınız ve enerjiniz var böyle bilgilendirici blog ve videolarınızın faydasını siz tahmin bile edemezsiniz bu yüzden teşekkür ediyorum Allah çabalarınızın karşılığını versin inşallah 🌼

  Beğen

  1. Merhaba Ayşe Hanım,
   Yorumunuz için çok teşekkürler 🙂
   Hollanda’da ile ilgili neredeyse hiçbir bilgim yok açıkçası. O yüzden sizi yanlış yönlendirmek istemem. Fakat nerede olursanız olun, kursa gitseniz de gitmeseniz de her gün düzenli olarak kendi başınıza İngilizce çalışmanızı tavsiye ederim.
   Burslarla ilgili de son yayınladığımız videoyu izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=1hqCYlXUF70
   Takip ettiğiniz için ben teşekkür ederim.
   Başarılar dilerim 🙂

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: