IELTS Writing için Memrise Uygulaması ve Kelime Listeleri

Bu yazıyı, IELTS Rehberinin ‘Kaynaklar ve Materyaller’ başlığı altında tavsiye ettiğim ve kelime ezberlemeyi kolaylaştıran bir uygulama olan memrise uygulamasıyla ilgili birkaç noktaya değinmek için kaleme aldım. Yazıda genel olarak memrise uygulamasında kelime listelerini aratma ve kelime listesi oluşturma hususlarına değiniliyor. 

Merhaba,

IELTS sınavına hazırlanırken çıkarmış olduğum notları, benden sonra IELTS sınavına hazırlanacaklara fayda sağlaması ümidiyle IELTS Rehberi adı altında Academia sitesinde paylaşmıştım birkaç yıl önce. Zamanla farkettiğim eksikler doğrultusunda Rehberi biraz daha geliştirerek ve IELTS Rehberi 2. Baskı adıyla yakın zamanda bu blogda paylaştım. Eğer henüz IELTS Rehberine sahip değilseniz bu bağlantı üzerinden rehberi ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Bu yazıyı, IELTS Rehberinin ‘Kaynaklar ve Materyaller’ başlığı altında tavsiye ettiğim ve kelime ezberlemeyi kolaylaştıran bir uygulama olan memrise uygulamasıyla ilgili birkaç noktaya değinmek için kaleme aldım.

 

Neden Memrise?

Öncelikle memrise uygulamasını kelime ezberlemek isteyenlere neden bu kadar çok tavsiye ettiğimi birkaç madde halinde özetleyeyim:

  1. Memrise uygulaması gerçekten hafıza teknikleri ve ezber üzerine yapılmış araştırmalar baz alınarak geliştirilmiş bir program. Ezberlemek istenen bir kelimenin beynin uzun dönem hafızası bölümüne alınması için, uygulama, belirli periyotlarla o kelimeyi kullanıcaya tekrar ettiriyor. Bu da kelimelerin daha hızlı ve kolay ezberlenmesini kolaylaştırıyor.
  2. Söz konusu kelime tekrarları yapılırken, kelimenin yazılışının ezberlenmesi de sağlanıyor ki bir özellikle IELTS writing ve hatta listening bölümleri için çok önemli.
  3. Kullanımı çok basit, kullanıcıların ezberlemek istedikleri kelimeler için kendi listelerini oluşturmaları mümkün ve istenilen yer ve zamanda hızlı tekrarlar yapılması kolay.

Memrise’da Kelime Listeleri Aratmak ve Bulunan Kelime Listelerine Kaydolmak

Ancak Memrise hatasız bir program değil. Memrise’ın telefon uygulamasının Arama kısmına girip İngilizceyi seçtiğinizde aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere yalnızca iki kurs çıkıyor:

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Fakat aynı arama işlemini Memrise’ın websitesi üzerinden yaptığınızda hem kullanıcılar hem de Memrise tarafından oluşturulmuş yüzlerce listeyle karşılaşıyorsunuz:

Screen Shot 2018-04-05 at 12.23.31

 

Dolayısıyla eğer Memrise üzerinden kelime ezberlemek istiyorsanız, öğrenmek istediğiniz dilde oluşturulmuş listeleri Memrise’ın websitesi üzerinden bulup o listeye kaydolabilirsiniz. Siz listeye kaydolur kaydolmaz, o liste cep telefonunuzdaki Memrise uygulamasında da görünecektir. Sonrasında ezberlerlerinize cep telefonunuzdaki mobil uygulama üzerinden devam edebilirsiniz:

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Memrise’da Kendi Kelime Listenizi Oluşturun

Yine Memrise’ın websitesi üzerinden az önce arama yaptığımız ‘kurslar’ sekmesine tıklayarak sağ üstte bulununan ‘Bir Kurs Oluştur’ butonu yardımıyla kendi kelime listelerinizi oluşturmanız da mümkün:

Screen Shot 2018-04-05 at 12.37.43

 

‘Bir Kurs Oluştur’ butonuna bastıktan sonra listesinizin ismini ve dillerini belirleyip bir açıklama eklemelisiniz. Ardından gelen sayfada ezberlemek istediğiniz kelimeleri ve açıklamalarını kendi tercihinize göre yazıp yeni seviyeler oluşturabilirsiniz:

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Merak ettiklerinizi yazının yorum kısmı aracığıyla sorabilirsiniz.

Muhabbetle…

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: