İngiltere’deki Okullara Yüksek Lisans Başvurusu Yapmak 1/2

Merhaba,

Eğer bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen İngiltere’de yüksek lisans yapmak niyetindesiniz ve kendinize bir yol haritası çizmek istiyorsunuz. Ben de henüz üniversite 3. sınıftayken böyle bir hayalle bu yola çıkmıştım. Ne yapmam ve nasıl yapmam gerektiğine dair hiçbir fikrim yoktu. Çevremde bilgi alabileceğim çok fazla örnek de olmadığı için bu süreci tamamlamakta zorlanmıştım açıkçası. O yüzden bu sene başvuru yapmayı düşünenler için biraz geç kalmış olsam da böyle bir yazıyı kaleme almaya karar verdim. Kısaca özetlemek gerekirse bu yazı, İngiltere’deki okullara yüksek lisans başvurusu yaparken nasıl bir sıra ve yöntem izlenmesi gerektiğine dair fikir vermeyi amaçlıyor.

1-Başvuru Yapılmak İstenen Okul ve Bölüm

Öncelikle, karakterinizi, kişiliğinizi, üniversite hayatı boyunca başarılı olduğunuz ve çalışmaktan keyif aldığınız dersleri veya çalışma hayatınızda yoğunlaştığınız işleri göz önünde bulundurarak hangi alanda yüksek lisans yapmak istediğinize karar vermekle işe başlayabilirsiniz. Örnek olarak bir hukuk fakültesi mezunu, kamu hukuku-özel hukuk ayrımında özel hukuku seçip, bunun altında Milletlerarası Özel Hukuk alanında çalışmak istediğine karar verebilir. Bu durumu netleştirmek ona, okul ve bölüm arayışında yardım sağlayacaktır. Böylelikle okulların internet siteleri aracılığıyla yapacağınız yüksek lisans programları araştırmasında kafanız biraz daha net olacaktır.

Yüksek lisans programlarını internet üzerinden araştırırken, ilk etapta, incelediğiniz okulun ve bölümün dünya sıralamasını ayrı ayrı bu site üzerinden incelemenizi tavsiye ederim. Bazı okullar, belirli alanlarda daha başarılı ve ünlü oldukları için genel bazda dünya sıralamaları düşük olmasına karşın belirli alanlarda çok daha üst sıralarda yer alabiliyorlar. Bu durum tercihinizde önemli bir rol oynayabilir. Bizim örneğimizde Queen Mary University of London 2017 yılı genel bazda 125. sırada yer alırken, hukuk alanı bazında 37. sırada yer alıyor. (Daha da net olmak gerekirse Milletlerarası Özel Hukuk içerisinde yer alan Milletlerarası Tahkim alanında İngiltere’nin en iyi okullarından biri olarak kabul ediliyor.) Bu üniversite sıralamaları okul tercihinde kullanacağınız önemli referans noktalarında ilkidir.

Üniversite sıralamalarına göre az çok birkaç okul belirlendikten sonra bu okulların siteleri üzerinden çalışılmak istenen alanda verilen modüllere ve bu modüllerin içeriklerine bakmak da işinize yarayacaktır. Örnek olarak, öğrenci Havacılık Hukuku çalışmak istesin. Hukuk alanında dünya genelinde 37. sırada yer almasında karşın Queen Mary’de Havacılık Hukuku’na ilişkin herhangi bir modül bulunmazken, hukuk sıralamasında ondan çok daha gerilerde olan City University of London’da bu alana ilişkin 2 ayrı modül bulunmaktadır. Sonuç olarak başvuru yapmayı düşündüğünüz okulların ders içeriklerine bakmak daha sonradan olumsuz sürprizlerle karşılaşma ihtimalinizi azaltacaktır.

Belirlediğiniz okulların modülleri de çalışmak istediğiniz alanla uyuşuyorsa diğer bir basamak olarak başvuru kriterlerine bakmalısınız. Bazı okullar, 4 üzerinden 3.5 not ortalamasının altında bir puanla lisans mezunu olanları kabul etmezken, bazıları 4 üzerinden en az 3 ile lisans mezunu olanları aldığını belirtmektedir. Hatta bazen başvurulan alanda birkaç yıllık iş tecrübesi veya uluslararası bir dergide yayınlanmış bir makale dahi şart olarak aranmaktadır. Dolayısıyla bu şartları sağlayıp sağlamadığınızı öğrenmek başvuru yaparken daha emin adımlarla yürümenize yardımcı olacaktır.

Son olarak okulun bulunduğu şehir, bu şehirdeki hayat pahalılığı ve şehrin sunduğu sosyal imkanlar, kendi ekonomik durumunuzla birlikte okul tercihinizde rol oynacak bir diğer faktör olarak belirtilebilir. Tüm bu kriterlerin üzerinden geçerek başvuru yapmak üzere birkaç okul belirledikten sonra başvuru zamanlarını takip edip, başvuru için gereken belgeleri hazırlamaya başlayabilirsiniz.

2-Başvuru Zamanı

İngiltere’deki okulların yüksek lisans programları genelde her yılın Eylül ayında başlar ve ara dönemde başvuru kabul edilmez. Örneğin 2017 Eylül ayında başlayacak yüksek lisans programları için genel olarak 2016 Ekim ile 2017 Haziran ayları arasında yüksek lisans başvuruları kabul edilmektedir. Ancak bu tarihlerin okuldan okula değişiklik gösterdiği bilinmeli, kesin tarihler, başvurulacak okulun internet sitesi üzerinden öğrenilmelidir.

Başvuru ne kadar erken yapılırsa o kadar iyidir. Zira okullar, her sene belirli sayıda öğrenciyi yüksek lisans programlarına kabul etmektedirler. Zaman geçtikçe kabul edilen öğrenci sayısı arttığından boş kontenjan da azalmaktadır. Buna bağlı olarak okullar, başvuru dönemlerinin sonlarına yaklaşıldıkça biraz daha seçici davranabilmektedirler.

3-Başvuru Belgeleri

Yukarıda da değinildiği gibi başvuru kriterleri okuldan okula değişiklik göstermekle birlikte İngiltere’deki okullar yüksek lisans başvurusu sırasında genel olarak şu belgeleri talep ederler:

 • Mezuniyet Belgesi (Diploma veya Geçici Mezuniyet Belgesi)
 • Trasnkript
 • Özgeçmiş Mektubu (CV)
 • Niyet Mektubu
 • Mezun olunan üniversite hocalarından alınmış 2 ayrı Referans Mektubu
 • İngilizce Dil Belgesi (İngilizce dil puanı olmadan da başvuru yapılabilmektedir. Bu durumda okul şartlı kabul vermektedir. Böyle bir ihtimalde öğrenci, şartlı kabul belgesinde belirtilen tarihe kadar gereken İngilizce puanını alarak, buna ilişkin belgeyi okula gönderip şartlı kabulünü şartsız kabüle çevirebilir.)

Burada yer alan belgelerin tamamının İngilizce olması veya yeminli tercümandan İngilizce tercümesinin yaptırılmış olması gerekmektedir. Mezuniyet Belgesi, Transkript ve Özgeçmiş hepimizin aşina olduğu ve elde edilmesi, hazırlanması kolay belgeler. Bu noktada belki not ortalamasına tekrar değinmek faydalı olacaktır. Zira, İngiltere’de yer alan Oxford, Cambridge gibi okullar 4 üzerinden 3.5 not ortalamasının altında bir puanla mezun olan öğrencileri genelde kabul etmiyorlar. Kings College, Queen Mary gibi üniversitelerde ise bu ortalama 3’e kadar inebiliyor. Fakat bunların istisnalarının örneklerinin de bulunduğu belirtmek lazım. Mesela, 3.0 not ortalamasının altında bir not ortalamasıyla üniversiteden mezun olup, Queen Mary’den yüksek lisans kabulü alan arkadaşlarım var. Dolayısıyla bir okulu gerçekten istiyorsanız mümkün olan her yola başvurup (hocalara mail atmak, admission office ile görüşmek gibi…) kabul almak için elinizden geleni yapmanızı tavsiye ederim. Yüksek lisans başvuruları genel olarak okulların internet siteleri üzerinden ücretsiz olarak yapılıyor. Ancak tabii ki yine istisnalar mevcut. Örneğin Kings College için yüksek lisans başvuru ücreti £50. Başvurular, genelde 1 ay içerisinde sonuçlanıyor.

İngiltere’de yüksek lisans başvuru sürecini ve yol haritasını bu şekilde özetleyebiliriz. Merak ettiğiniz herhangi bir nokta olursa yorum yapmaktan veya mail atmaktan lütfen çekinmeyin. Elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. Bir sonraki yazıda en önemli başvuru belgeleri olarak kabul edilen Niyet mektubu ve Referans mektuplarını hazırlarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini -daha önceden kabul alan birkaç başvuruda kullanılan niyet mektubu ve referans mektubu örnekleriyle birlikte- İngiltere’de Yüksek Lisans başlığı altında paylaşacağım inşallah. (Sınav döneminde olduğum için biraz uzun sürebilir yazıyı hazırlamam, ancak özellikle 2017 Eylül başvurularını yapacak arkadaşlarımıza yetişmesi açısından en geç bir hafta içerisinde yayınlamak istiyorum.)

Muhabbetle,

Abdulbaki

İngiltere’deki Okullara Yüksek Lisans Başvurusu Yapmak 1/2’ için 10 yanıt

Add yours

 1. Yazı gayet yerinde ve açıklayıcı olmuş elinize sağlık. Benim merak ettiğim şey burs imkanları nasıl? Çalışma imkanımız var mi ? Hem çalışıp hem de master programını tamamlamak mümkün mü? Çünkü benim orada okuma ihtimalimde sıfır lira ile gideceğim kesin. Teşekürler.

  Beğen

  1. Okulların kendileri çok fazla burs imkanı sunmuyorlar genelde. Sunulan burslar için de adaylarda üstün başarılar aranıyor. Her okulun internet sitelerini ayrı ayrı incelemenizi tavsiye ederim. İngiltere’ye öğrenci vizesi ile gelmeniz halinde haftada 20 saat çalışma hakkınız var. Ancak bu şekilde kazanacağınız para ancak yaşam giderlerinizi karşılamaya yetebilir.

   Beğen

  1. Merhaba, sorularınızı özel değilse buradan yazarsanız benzer sorusu olan başka arkadaşlar da istifade edebilir. Özelse iletişim bölümünden direk bana yazabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

   Beğen

 2. Merhabalar , sorum şöyle olacak. Benim lisans ortalamam 2.40 , böyle bi ortalama ile İngiltere’de yüksek lisans için kabul almak mümkün mü ? Teşekkür ederim.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: